گروه صنعتی رابین متال
شنبه , خرداد ۲۶ ۱۴۰۳
خانه / خاک انتیموان / سنگ آنتیموان ارزان

سنگ آنتیموان ارزان

خرید و فروش سنگ آنتیموان ارزان

آنتیموان: عنصری با کاربردهای گسترده و تاریخچه‌ای کهن

آنتیموان، با نماد شیمیایی Sb و عدد اتمی ۵۱، یکی از عناصر نیمه‌فلزی جدول تناوبی است که به دلیل خواص منحصر به فرد و کاربردهای متنوعش، از دیرباز مورد توجه بوده است۱. این عنصر که در متون کهن فارسی به نام روی سخته یا روی سخته مصری شناخته شده، دارای جلای فلزی سفید مایل به آبی و بسیار شکننده است۱.

خواص فیزیکی و شیمیایی سنگ آنتیموان

آنتیموان در دمای اتاق به صورت جامد و با ساختار بلورین وجود دارد. نقطه ذوب آن ۶۳۰٫۶۳ درجه سلسیوس و نقطه جوش آن ۱۵۸۷ درجه سلسیوس است۱. این عنصر در هوای خشک پایدار بوده و توسط اسیدهای رقیق یا قلیایی مورد حمله قرار نمی‌گیرد۲. آنتیموان به دلیل رسانایی ضعیف برای گرما و الکتریسیته، در مواد نیمه‌رسانای میکروالکترونیکها کاربرد دارد۱.

کاربردهای آنتیموان

از آنتیموان در ساخت دیودها، ردیاب‌های مادون قرمز و آلیاژهایی با سرب برای افزایش دوام آن استفاده می‌شود۲. همچنین، ترکیبات آنتیموان در ساخت مواد ضد شعله، رنگ، مینای دندان سرامیک، شیشه و سفال به کار می‌روند۲. مصریان باستان از ماده‌ای حاوی آنتیموان به نام استبنایت به عنوان خط چشم استفاده می‌کردند، که نشان‌دهنده یکی از اولین کاربردهای زیبایی‌شناختی این عنصر است۲.

تاریخچه و استخراج آنتیموان

آنتیموان از هزاران سال پیش توسط انسان‌ها شناخته و استفاده شده است. پزشکان یونان باستان از پودرهای آن برای درمان اختلالات پوستی استفاده می‌کردند و در قرون وسطی، کیمیاگران به آن علاقه‌مند بودند۲. امروزه، منبع اصلی آنتیموان کانی استیبنیت است که سولفیدی از آن عنصر است

آنتیموان: عنصری با کاربردهای فنی و چالش‌های زیست‌محیطی سنگ آنتیموان

آنتیموان (Sb)، با جرم اتمی استاندارد ۱۲۱٫۷۶۰، یکی از عناصر نیمه‌فلزی جدول تناوبی است که به دلیل خواص منحصر به فرد و کاربردهای متنوعش، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد۱.

خواص فیزیکی و شیمیایی پیشرفته سنگ آنتیموان

آنتیموان دارای نقطه ذوب ۹۰۳٫۷۸ K (630.63 °C) و نقطه جوش ۱۸۶۰ K (1587 °C) است۱. با چگالی ۶٫۶۹۷ g/cm³ در حالت جامد و ۶٫۵۳ g/cm³ در حالت مایع، این عنصر به خوبی در دماهای بالا شکل‌پذیری دارد۱. آنتیموان در هوای خشک پایدار است و در برابر اسیدهای رقیق و قلیایی مقاومت نشان می‌دهد۱.

کاربردهای صنعتی و تکنولوژیک سنگ آنتیموان

آنتیموان به عنوان یک نیمه‌رسانا در تولید دیودها و آشکارسازهای مادون قرمز استفاده می‌شود۱. همچنین، در آلیاژسازی با سرب برای افزایش سختی و استحکام مکانیکی به کار می‌رود۱. ترکیبات آنتیموان در تولید باتری‌ها، گلوله‌ها، روکش کابل‌ها، ترکیبات ضد شعله، شیشه، سرامیک، رنگ و سفال استفاده می‌شوند۱.

چالش‌های زیست‌محیطی و سمیت سنگ آنتیموان

آنتیموان و ترکیبات آن به دلیل سمیت بالا، نیازمند مدیریت دقیق در استخراج و استفاده هستند۱. استفاده از این عنصر باید با رعایت استانداردهای ایمنی و حفاظت از محیط زیست صورت گیرد تا از آلودگی‌های احتمالی جلوگیری شود۱.

نتیجه‌گیری

آنتیموان، با وجود خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد و کاربردهای گسترده‌اش، یکی از عناصر کلیدی در پیشرفت صنایع مدرن است. با این حال، باید توجه داشت که استفاده از آنتیموان باید با احتیاط و توجه به مسائل زیست‌محیطی صورت گیرد

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی یوسفی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09128512511
شماره تلفن ثابت:02171053047
شماره فکس:02171053049
آدرس کانال: Rabinmetal@
پاسخگویی تلگرام: Rabinmetal1@
پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید
پست الکترونیکی: Info@Rabinmetal.com

مطلب پیشنهادی

کاربردهای خاک و سنگ آنتیموان در صنایع مختلف

کاربردهای خاک و سنگ آنتیموان در صنایع مختلف مقدمه ای بر کاربرد خاک و سنگ …